To jedna z wizytówek Gostynina, wizytówek, która – w ostatnim czasie – straciła na swoim uroku w związku z pracami mechanicznymi wykonanymi podczas inwestycji.
- Poruszyły one osady denne gromadzące w sobie biogeny i inne zanieczyszczenia, przejrzystość wody do dnia dzisiejszego utrzymuje się w złym stanie – podają w magistracie. - Aby odbudować bioróżnorodność zbiornika przeprowadzane zostały pierwsze zabiegi w zakresie poprawy ekosystemu wodnego wyznaczonej strefy jeziora.
Prace wykonała polska firma w oparciu o autorską technologię.
- Odbywają się one bez spuszczania wody ze zbiornika, bez angażowania do tego celu środków chemicznych i mechanicznych – zdradzają w urzędzie. - Głównym celem prowadzonych prac bioremediacyjnych w oczyszczanej strefie jeziora jest odmulenie jego dna o minimum 30 proc. w ciągu 12 miesięcy.
Celem jest przede wszystkim zwiększenie przejrzystości wody, likwidacja odorów pochodzących z procesów gnilnych zachodzących w mule oraz poprawa parametrów wody.
Przed rozpoczęciem prac przeprowadzono komisyjne pomiary kontrolne oraz zawartości tlenu w strefie przydennej i powierzchniowej. Posłużą one do określenia efektów pracy po roku.
Kolejne zabiegi zaplanowano na sierpień.
W urzędzie proszą wędkarzy o nie stosowanie zanęt podczas połowów.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.