Ministerstwo Zdrowia zamówiło 1 mln 54 tysiące dawek szczepionki przeciwko COVID-19, ukierunkowane na podwariant JN.1 koronawirus.
Nie masz jak dojechać na szczepienie? Podpowiadamy, kto może skorzystać z darmowego transportu?
Co ważne, osoby, które chcą się zaszczepić, muszą mieć skierowanie. Ich wystawianie zaczęło się 18 października. Podawany preparat to jednodawkowa szczepionka Spikevax JN.1 0,5 ml.Medycy zalecają, aby przyjęły je osoby w wieku 12 lat i starsze (na ten moment nie ma zaleceń szczepień dla dzieci w wieku poniżej 12 lat). - Szczepienia powinny być wykonywane u osób o największym ryzyku przebiegu ciężkiego COVID-19, do których należą osoby w wieku 60 lat i starsze, dzieci, młodzież i dorośli z chorobami współistniejącymi zwiększającymi ryzyko ciężkiego przebiegu COVID-19, tj. otyłością (BMI≥25), cukrzycą, przewlekłą chorobą płuc, przewlekłą chorobą nerek, chorobą układu sercowo-naczyniowego, zaburzeniami neurorozwojowymi, aktywną chorobą nowotworową, chorobą immunosupresyjną lub leczeniem immunosupresyjnym – wylicza Ministerstwo Zdrowia.
Co jednak zrobić w sytuacji, kiedy nie mamy możliwości dotrzeć do przychodni, czy też apteki na szczepienie? Cześć osób może skorzystać z darmowego transportu. Z tej opcji mogą skorzystać:
- osoby niepełnosprawne, które posiadają aktualne orzeczenie o niepełnosprawności (w stopniu znacznym o kodzie R lub N) lub odpowiednio I grupę z ww. schorzeniami;
- osoby, które mają obiektywne i niemożliwe do przezwyciężenia we własnym zakresie trudności w samodzielnym dotarciu do najbliższego punktu szczepień – w przypadku miast poniżej 100 tys. osób, gmin miejsko-wiejskich oraz wiejskich.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.