Premier Mateusz Morawiecki podjął decyzję ws. wprowadzenia 1. stopnia alarmowego (ALFA CRP) na terenie całej Polski oraz 2. stopnia (BRAVO) w woj. małopolskim. Alarmy mają związek z obchodami 75. rocznicy wyzwolenia KL Auschwitz-Birkenau.
Wskazane stopnie alarmowe obowiązywać będą od czwartku 23 stycznia (od 00:01) do środy 29 stycznia 2020 roku (23:59).
Decyzja premiera ma związek z uroczystościami upamiętniającymi 75. rocznicę wyzwolenia niemieckiego obozu Auschwitz-Birkenau. W obchodach wezmą udział najwyższe władze Polski, a także przedstawiciele wielu innych państw. Muzeum Auschwitz informuje, że swój udział w uroczystościach potwierdziło już 51 delegacji.
Ministerstwo przypomina, że stopnie alarmowe w przeszłości wprowadzano, kiedy w Polsce odbywały się ważne wydarzenia o charakterze międzynarodowym. Procedurę uruchamiano m.in. w czasie Światowych Dni Młodzieży (2016 r.), podczas obchodów 80. rocznicy wybuch II wojny światowej, czy konferencji na temat bezpieczeństwa na Bliskim Wschodzie (2019 r.).
ALFA to najniższy z czterech stopni alarmowych przewidywanych w ustawie o działaniach antyterrorystycznych.
- Jest on przede wszystkim sygnałem dla służb dbających o bezpieczeństwo i całej administracji publicznej do zachowania szczególnej czujności – wyjaśnia Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji.
W trakcie obowiązywania alarmu powinniśmy zwracać uwagę na potencjalne zagrożenia i niestandardowe zdarzenia, jak np. pozostawiony bagaż, nietypowa próba zaparkowania pojazdu (zwłaszcza ciężarówki) w miejscach zgromadzeń oraz jakiekolwiek podejrzane zachowania.
- Wszelkie niepokojące i nietypowe sytuacje oraz zagrożenia powinny być zgłaszane Policji za pośrednictwem numerów telefonu 112 oraz 997 – dodaje MSWiA.
W Małopolsce obowiązuje z kolei stopień alarmowy BRAVO. Wprowadza się go w przypadku „zwiększonego i przewidywalnego zagrożenia wystąpieniem zdarzenia o charakterze terrorystycznym”. Drugi stopień alertu nakłada na służby obowiązek wzmocnienia ochrony ważnych obiektów publicznych i środków komunikacji.