Reklama

Freski z dawnej cerkwi trafiły na Zamek

Opublikowano:
Autor:

Freski z dawnej cerkwi trafiły na Zamek - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Wczoraj na Zamku miała miejsce wyjątkowa uroczystość otwarcia sali muzealnej z freskami.

Wczoraj na Zamku miała miejsce wyjątkowa uroczystość otwarcia sali muzealnej z freskami.

Zebranych w sali kolumnowej powitała prowadząca spotkanie Paulina Toruniewska, a wśród nich: burmistrza Pawła Kalinowskiego, miejskich radnych na czele z przewodniczącym Andrzejem Rederem, kierownika delegatury Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Płocku - Jolantę Sobierajską i starszego inspektora ds. zabytków nieruchomych - Karolinę Pacholec.

Następnie prowadząca zaprezentowała zarys projektu, wspominając między innymi o tym, że w lutym 2019 roku Wydział Pozyskiwania Środków Zewnętrznych Urzędu Miasta Gostynina złożył wniosek do Mazowieckiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w ramach naboru wniosków o przyznanie dotacji celowej dla zabytków indywidualnie wpisanych do rejestru zabytków na terenie województwa Mazowieckiego na realizację zadania „Wykonanie prac konserwatorskich fresków z wizerunkami czterech Ewangelistów znajdujących się w budynku dawnej cerkwi p.w. Św. Michała Cudotwórcy wraz z transferem do Sali Muzealnej w Zamku Gostynińskim”. Wniosek spotkał się z aprobatą Komisji oceniającej zgłoszone w ramach naboru projekty, otrzymał wymaganą regulaminem ilość punktów, a co za tym idzie uzyskał dofinansowanie w wysokości 140 000,00zł. Łączny koszt zrealizowanego zadania wyniósł 185 720,54zł. Realizacja projektu trwała od 4 września do 17 listopada 2019r.

- Jestem dumny z faktu, że to właśnie podczas mojego sprawowania pieczy nad Gostyninem dokonuje się tak doniosłe z punktu widzenia dziedzictwa kulturowego i historycznego wydarzenie. Liczę, że nie tylko mieszkańcy, ale i goście będą czerpać z możliwości obejrzenia tych doskonałych zabytków sztuki, ocalonych dzięki ogromnemu nakładowi pracy konserwatorskiej. Determinacja, która doprowadziła do powstania sali ekspozycyjnej to oznaka naszego szacunku i oddania dla historii miasta i jego przeszłości, a także inwestycja w jego przyszłość - mówił burmistrz.

W części artystycznej trzy pieśni odśpiewał chór miejski Arce Cantores pod batutą Michała Pilichowicza.

Kolejnym punktem programu był wykład wprowadzający pt. Wizerunki Ewangelistów – symbolika i znaczenie, wygłoszony przez dyrektor Płockiej Galerii Sztuki Alicję Wasilewską. Prelegentka mówiła między innymi o wszechstronności symboli, omawiała najciekawsze wizerunki ewangelistów oraz przedstawiła symbolikę liczby 4.

Na zakończenie uroczystości przybyłe osoby w grupach odwiedzały salę muzealną by podziwiać odnowione freski. Przewodnikiem była dyrektor Miejskiego Centrum Kultury Aleksandra Milczarek.

Informujemy, że salę muzealną można zwiedzać codziennie w godzinach od 10.00 do 18.00. Osoby zainteresowane zwiedzaniem proszone są o zgłoszenie się do recepcji.

Źródło: Urząd Miasta

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE