Reklama

Reklama

Ilu z nas chodzi do kościoła? Zobacz oficjalne statystyki dla diecezji płockiej

Opublikowano: czw, 17 sty 2019 10:37
Autor:

Ilu z nas chodzi do kościoła? Zobacz oficjalne statystyki dla diecezji płockiej - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Wierzący, ale niepraktykujący - tak powie o sobie niejeden przeciętny Nowak, bądź Kowalski. Czy te słowa mają odzwierciedlenie w rzeczywistości? Jaki procent katolików z diecezji płockiej bierze udział w niedzielnej eucharystii? Liczby nie kłamią.

Reklama

Wierzący, ale niepraktykujący - tak powie o sobie niejeden przeciętny Nowak, bądź Kowalski. Czy te słowa mają odzwierciedlenie w rzeczywistości? Jaki procent katolików z diecezji płockiej bierze udział w niedzielnej eucharystii? Liczby nie kłamią. 

Badania w tej materii, jak co roku, przeprowadził Instytut Statystyki Kościoła Katolickiego. Analizy prowadzone były w jedną z jesiennych niedziel w 2017 r., poddane jej zostały także wszystkie 243 parafie diecezji płockiej.

Przede wszystkim, na uwagę zasługuje fakt, że ok. 61 procent wiernych uczestniczących w mszy świętej stanowiły kobiety. Najistotniejszą część statystyk stanowiły jednak odsetek dominicantes i communicantes. Ci pierwsi to katolicy uczęszczający na niedzielną eucharystię w odniesieniu do ogólnej liczby zobowiązanych. W przypadku diecezji płockiej odsetek ten wynosi 32,1 %. Na tle pozostałych polskich diecezji wypadamy dość blado - średnia wynosi bowiem 38,3 %. Co prawda w diecezji szczecińsko-kamieńskiej jest to zaledwie 24,6 proc., lecz diecezja tarnowska może pochwalić się wynikiem 71,7 procenta. 

Communicantes  to z kolei odsetek katolików przyjmujących komunię św. w trakcie niedzielnej eucharystii w odniesieniu do ogólnej liczby zobowiązanych. I w tym przypadku wynik diecezji płockiej znajduje się poniżej średniej (17 %) i wynosi 12,8 proc. Podobnie jak w przypadku dominicantes, prym wiedzie diecezja tarnowska - 27,6 %, a na szarym końcu - z wynikiem 11,2 - plasuje się diecezja szczecińsko-kamieńska. Sąsiadująca z płocką diecezja łowicka prezentuje się również słabiej niż średnia krajowa - 30,5 % dominicantes i 14,9 % communicantes. 

 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (36)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.