Reklama

Na jaką kwotę ubezpieczyć mieszkanie?

Opublikowano:
Autor:

Na jaką kwotę ubezpieczyć mieszkanie? - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Ubezpieczenie mieszkania, choć nie jest czynnością obowiązkową, to powinno być wykupowane przez wszystkich właścicieli nieruchomości. To ogromne wsparcie i pomoc w trudnych sytuacjach życiowych, a przed takimi nie da się uchronić. Jeżeli coś ma się zdarzyć, to się zdarzy, a jedyne co można zrobić, to przygotować się odpowiednio na ich skutki.

Ubezpieczenie mieszkania, choć nie jest czynnością obowiązkową, to powinno być wykupowane przez wszystkich właścicieli nieruchomości. To ogromne wsparcie i pomoc w trudnych sytuacjach życiowych, a przed takimi nie da się uchronić. Jeżeli coś ma się zdarzyć, to się zdarzy, a jedyne co można zrobić, to przygotować się odpowiednio na ich skutki.

Składka zależy od posiadanego majątku

Przeglądając dostępne ubezpieczenie mieszkania na www.ubezpieczeniemieszkania.pl bardzo szybko pojawi się kwestia nie tylko tego, co ubezpieczyć i od jakich zdarzeń, ale również, na jaką kwotę wybrać polisę. Temat jest dość złożony i nie ma tutaj jednoznacznej odpowiedzi. Można jednak skorzystać z pewnych ogólnych wskazówek i na tej podstawie określić właściwe kwoty.

Przede wszystkim zacząć należy od umowy głównej ubezpieczenia. Jest to ochrona murów i stałych elementów, powinna więc zostać zawarta na kwotę równą wartości mieszkania. Jeżeli dojdzie bowiem do szkody całkowitej, to wówczas firma ubezpieczeniowa wypłaci pełną sumę ubezpieczenia, a to pozwoli na zakup nowego mieszkania, skoro to jest całkowicie zniszczone i nie nadaje się do zamieszkania.

Jeżeli dojdzie do szkody częściowej, która może zostać naprawiona, to towarzystwo oblicza zakres szkód, który wyrażony jest zwykle procentowo. Taki też procent sumy ubezpieczenia zostaje potem wypłacony poszkodowanemu.

Ubezpieczenie ruchomości domowych powinno być również zawarte na łączną wartość sprzętów i wyposażenia. Jeżeli uszkodzeniu ulegnie część z nich, to firma i tak wypłaci wyłącznie wartość uszkodzonego sprzętu.

Wartość odszkodowania – jak ustalić?

W tym miejscu należy również wspomnieć o dwóch rodzajach wartości odszkodowania, a w zasadzie ubezpieczenia. Ruchomości domowe mogą być ubezpieczone na wartość:

  • rzeczywistą
  • odtworzeniową
Wartość rzeczywista, to realna wartość przedmiotu, jaką przedstawiał on w momencie zniszczenia. W przypadku sprzętu elektronicznego można na tym wiele stracić, ponieważ już po roku użytkowania sprzęt jest znacznie mniej wart, niż nowy o tych samych lub podobnych parametrach.

Wartość odtworzeniowa, to kwota, która jest konieczna by móc odkupić sobie sprzęt, który swoimi parametrami będzie co najmniej taki sam, jak ten zniszczony w wyniku zdarzenia ubezpieczeniowego. To bardziej korzystna i opłacalna opcja, choć wiąże się z nieco wyższą składką.

Przed podjęciem ostatecznej decyzji o zawarciu ubezpieczenia najlepiej sprawdzić dostępne opcje i możliwości w dokumencie OWU polisy. Inaczej będzie bowiem wyglądała propozycja, którą prezentuje ubezpieczenie mieszkania w PZU na www.ubezpieczeniemieszkania.pl, inaczej zaś będzie wyglądała oferta prezentowana przez TU Warta, AXA czy Aviva.

Im więcej informacji uda się pozyskać przed podpisaniem umowy, tym bardziej dopasowaną i odpowiednią opcję można sobie wybrać, a polisa będzie maksymalnie praktyczna i użyteczna.

Od czego zależy składka za ubezpieczenie mieszkania?

Bardzo duże znaczenie ma też składka, jaką należy zapłacić za ubezpieczenie mieszkania. Jej wysokość zależna jest od wielu różnorodnych czynników.

Przede wszystkim znaczenie ma wybrana suma ubezpieczenia. Im jest ona wyższa, tym wyższa jest również składka. Firma bierze na siebie dużą odpowiedzialność finansową, więc chce się w pewien sposób zabezpieczyć.

Składka uzależniona jest również od lokalizacji nieruchomości. Istotne jest to, czy znajduje się ona w dużym mieście, na prowincji czy na wsi. W zakresie lokalizacji znaczenie ma również otoczenie czy potencjalne ryzyka. Jeżeli nieruchomość jest zlokalizowana w pobliżu wylewającej rzeki, wówczas ze względu na ryzyko składka będzie wyższa. Jeżeli jednak odległość od rzeki jest duża, to towarzystwo nie podniesie składki. Podobnie rzecz się ma w przypadku cen nieruchomości – inne są w metropoliach i w małych miejscowościach.

Składka uzależniona jest również od tego, jaki zakres ochrony został wybrany. Czy ubezpieczony zdecydował się wyłącznie na ochronę majątku, czy wykupił dodatkowo dla siebie OC w życiu prywatnym lub ubezpieczenie następstw nieszczęśliwych wypadków. Na uwagę zasługuje też liczba wybranych ryzyk. Czy to tylko ryzyka podstawowe czy np. wszystkie, łącznie z nienazwanymi, czyli All risks. Im szerszy zakres ochrony, pod względem ryzyk i przedmiotów objętych ubezpieczeniem, tym wyższa składka, bo wyższe ryzyko firma bierze na siebie.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE