Reklama

Niech żyje Niepodległa! Tak Gostynin świętował 100. rocznicę

Opublikowano:
Autor:

Niech żyje Niepodległa! Tak Gostynin świętował 100. rocznicę - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości W niedzielę cała Polska była biało-czerwona. Wyjątkową, setną rocznicę odzyskania niepodległości świętowali również mieszkańcy Gostynina, którzy licznie przybyli na miejsko-gminne obchody.

W niedzielę cała Polska była biało-czerwona. Wyjątkową, setną rocznicę odzyskania niepodległości świętowali również mieszkańcy Gostynina, którzy licznie przybyli na miejsko-gminne obchody. 

Uroczystości rozpoczęły się złożeniem kwiatów i zapaleniem zniczy przy pomniku Nieznanego Żołnierza na cmentarzu św. Jakuba przez kombatantów, delegacje samorządowe, oświatowe, Policję i Straż Pożarną.

Następnie mszę świętą w kościele NMP Matki Kościoła odprawił ks. dziekan Ryszard Kruszewski, a homilię wygłosił ks. Marcin Sadowski z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. We mszy udział brały poczty sztandarowe szkół, związków, organizacji społecznych i politycznych, stowarzyszeń pozarządowych i zakładów pracy oraz uczniowie ze szkół powiatowych ubrani w tradycyjne polskie stroje ludowe i wojskowe.

Zebrani w kościele mieszkańcy Gostynina po zakończeniu nabożeństwa przeszli pod pomnik św. Jana Pawła II, do tablicy pamiątkowej przy ul. Floriańskiej oraz pod pomnik Marszałka Józefa Piłsudkiego, aby złożyć kwiaty i zapalić znicze. Przy pomniku Marszałka Burmistrz Paweł Kalinowski, m.in. powiedział: - Drodzy Państwo, mamy dzisiaj radosny dzień, bo 100 lat temu Polska powstała na nowo. W tym szczególnym dniu ważne są dla nas słowa Romana Dmowskiego "Jesteśmy różni, mamy różne zainteresowania, ale łączy nas jeden cel. Cel ten, to Ojczyzna, dla której chcemy żyć i pracować" (...) Składając dziś hołd naszym przodkom za najcenniejszy dar, jakim jest wolność, pamiętajmy, że naszą powinnością jest zachowanie jej dla obecnych i przyszłych pokoleń.

Kolejnym etapem było Miejskie Centrum Kultury, w którym na sali widowiskowej odbył się krótki koncert patriotyczny Miejskiej Orkiestry Dętej oraz ogłoszone zostały wyniki i wręczone nagrody konkursów pn.: „Niechaj Polska zna, jakie dzieci ma…" i "Kotylion Niepodległościowy", odbyła się też prezentacja nagrodzonych prac, odczytano pracę literacką i wyświetlono film „Niechaj Polska zna, jakie dzieci ma…" a także można było obejrzeć wystawę prac plastycznych konkursów niepodległościowych "100 lektur i 100 autorów na 100-lecie Odzyskania Niepodległości" i wystawę z prac pleneru malarskiego "U Wójta" i "Dla Niepodległej".

Po świętowaniu w MCK-u wszyscy ruszył Rodzinny Marsz Niepodległościowy do Pomnika Powstańców Styczniowych w Gaśnem, gdzie z przemówieniem okolicznościowym wystąpił wójt Gminy Gostynin pan Edmund Zieliński, a następnie głos zabrał Nadleśniczy pan Jacek Liziniewicz. Modlitwę za poległych odmówił ks. dziekan Ryszard Kruszewski. Następnie delegacje złożyły kwiaty przy pomniku. Na zakończenie tej części uroczystości burmistrz zaprosił wszystkich na patriotyczne ognisko.

Burmistrz Paweł Kalinowski jeszcze raz dziękuje wszystkim tym, którzy współtworzyli przebieg uroczystości setnej rocznicy Odzyskania Niepodległości, a w szczególności.:

- Księdzu dziekanowi Ryszardowi Kruszewskiemu za prowadzenie Mszy św. w intencji Ojczyzny i wygłoszone Słowo Boże oraz księżom koncelebransom, lektorom

- pocztom sztandarowym i delegacjom kombatantów za uczestnictwo w uroczystościach,

- pocztom sztandarowym i delegacjom wszystkich szkół, związków, organizacji społecznych i politycznych, stowarzyszeń pozarządowych, zakładów pracy wraz z ich przedstawicielami,

- przedstawicielom władz samorządowych powiatowych, miejskich i gminnych, radnym powiatowym, miejskim, gminnym i wszystkim urzędnikom,

- służbom mundurowym na czele z Komendą Powiatową Policji, Państwową Strażą Pożarną i Ochotniczymi Strażami Pożarnymi z terenu miasta i gminy Gostynin,

- komendantowi Miejsko-Gminnego Związku Straży Pożarnych Panu Kamilowi Balcerzakowi za poprowadzenie uroczystości,

- dyrektorom i pracownikom przedszkoli oraz jednostek miejskich,

- dyrektorom, nauczycielom i uczniom miejskich i gminnych szkół,

- W szczególności dyrektorom: Szkoły Podstawowej Nr 3 w Gostyninie, Szkoły Podstawowej w Sierakówku, Szkoły Podstawowej w Solcu i Szkoły Podstawowej w Lucieniu, Liceum Ogólnokształcącego. Harcerze i uczniowie z tych szkół ubrani w tradycyjne polskie stroje ludowe i wojskowe wzbogacili uroczystość podkreślając jej doniosłość.

- panu Adamowi Grabarczykowi z Solidarności Oświatowej, który wcielił się w postać marszałka Józefa Piłsudskiego i tym samym wraz z uczniami Szkoły Podstawowej w Sierakówku uświetnił uroczystość.

- dzieciom ze scholi „Mocni w uchu” które pomogły w rozdawaniu balonów i flag,

- Miejskiej Orkiestrze Dętej na czele z kapelmistrzem Józefem Pakulskim za oprawę muzyczną uroczystości oraz mażoretkom pod opieką Pani Joanny Syski,

- panu Markowi Kaczanowskiemu wraz z grupą motocyklistów za udział w przemarszu,

- wszystkim mieszkańcom Gostynina i okolic, za obecność w tym wyjątkowym dniu,

- Wydziałowi Promocji Miasta i Ochrony Zdrowia, Miejskiemu Centrum Kultury w Gostyninie, członkom „Solidarności” oświatowej z przewodniczącą Barbarą Gierulą, pracownikom Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Jakuba z Gostynina z panią dyrektor Katarzyną Leśniewską, Nadleśnictwu Gostynin, Gminnemu Centrum Kultury i Tradycji Wsi Gminy Gostynin w Białem za organizację uroczystości,

- mass-mediom,

- wszystkim, którzy udekorowali flagami państwowymi swoje zakłady pracy, instytucje oraz domy.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE