Wygląd naszego ciała zmienia się wraz z wiekiem i nie zawsze jesteśmy w stanie samodzielnie nad tym zapanować. Udając się do specjalisty często boimy się natomiast poddać inwazyjnym zabiegom z zakresu chirurgii plastycznej. Nie musimy jednak rezygnować z medycznej rewitalizacji tkanek, ponieważ współczesna medycyna estetyczna dysponuje rozwiniętymi technologiami, które pozwalają na przeprowadzanie terapii przeciwstarzeniowych bez użycia skalpela. Jedną z takich innowacyjnych metod są zabiegi HIFU wykonywane z wykorzystaniem ultradźwięków.
Czym są zabiegi HIFU?
Technologia HIFU (High Intensity Focused Ultrasound) pozwala na bezpieczne i bezbolesne wykonywanie liftingu twarzy i ciała. Zabiegi są wyjątkowo łagodne dla organizmu i z tego powodu poleca się je m.in. osobom wrażliwym, alergikom oraz pacjentom, którzy mają przeciwwskazania do poddania się bardziej inwazyjnym procedurom (np. liposukcji). Wskazaniami do wykonania liftingu ultradźwiękowego są m.in.:
- cienka i wiotka skóra na szyi i twarzy,
- obniżona linia brwi,
- zapadnięte policzki,
- opadająca powieka,
- zmarszczki na twarzy i w jej okolicach,
- wiotka i pomarszczona skóra na ciele,
- cienka i pomarszczona skóra na dekolcie,
- nadmiar skóry i tkanki tłuszczowej po ciąży,
- nierówny koloryt skóry,
- podwójny podbródek,
- cellulit.
Optymalne efekty terapii uzyskujemy po wykonaniu od 1 do 3 zabiegów, w zależności od rodzaju problemu i rozległości miejsca zabiegowego. Sesje powinny być przeprowadzane w kilkumiesięcznych odstępach czasowych, w zależności od zaleceń lekarza. Widoczna poprawa wyglądu pacjenta następuje po okresie regeneracji skóry, który trwa około 3 miesięcy od pierwszego liftingu. Komórki zostają pobudzone do wzmożonej produkcji kolagenu, co przekłada się na wyraźne ujędrnienie i napięcie tkanek.Pojedynczy zabieg HIFU trwa od 30 do 60 minut i jest całkowicie bezbolesny dla pacjenta. Emitowane fale ultradźwiękowe wywołują jedynie delikatne uczucie ciepła w miejscu zabiegowym.
Lifting ultradźwiękowy – zalecenia i przeciwwskazania
Zabiegi HIFU można przeprowadzać niemal na każdej części twarzy i ciała. Najczęściej wybierane przez pacjentów miejsca zabiegowe to:
- czoło,
- okolice oczu,
- okolice ust,
- policzki,
- podbródek,
- linia żuchwy,
- cała twarz,
- szyja,
- dekolt,
- piersi,
- ramiona,
- brzuch,
- pośladki,
- uda,
- kolana,
- dłonie,
- okolice intymne.
Przeciwwskazaniami do wykonania zabiegu z użyciem ultradźwięków są przede wszystkim: ciąża i laktacja, choroby nowotworowe, aktywna infekcja lub rana w miejscu zabiegowym.