Reklama

Polsko-niemiecka współpraca. Młodzież wymieniła się historią

Opublikowano:
Autor:

 Polsko-niemiecka współpraca. Młodzież wymieniła się historią - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości W bieżącym roku szkolnym 2015/2016 ze środków Polsko-Niemieckiej Współpracy Młodzieży udało się sfinansować wymianę młodzieży z Gimnazjum nr 2 im. Polskich Noblistów w Gostyninie i Kopernik-Realschule w Langenfeld.

W bieżącym roku szkolnym 2015/2016 ze środków Polsko-Niemieckiej Współpracy Młodzieży udało się sfinansować wymianę młodzieży z Gimnazjum nr 2 im. Polskich Noblistów w Gostyninie i Kopernik-Realschule w Langenfeld.

Celem projektu było upamiętnienie okupacji hitlerowskiej i drugiej wojny światowej, rozbudzenie zainteresowania tym tematem wśród uczestników polsko-niemieckich spotkań młodzieży, a ponadto uchronienie przed zapomnieniem ofiar i miejsc pamięci narodowego socjalizmu w Polsce i Niemczech. W ramach polsko-niemieckich spotkań młodzież odwiedzała i upamiętniała wiele mniejszych, często zupełnie nieznanych, miejsc cierpienia tysięcy osób. Głównym tematem wymiany młodzieży z Gostynina i Langenfeld trwającej od 7 do 13 czerwca uczyniono drugą wojnę światową i jej skutki. Wspólne poznawanie i badanie przeszłości, zwłaszcza okupacji hitlerowskiej, która stanowi do dziś trudną historię relacji między Polską a Niemcami, stało się podstawą do rozważań o teraźniejszości i przyszłości. Uczniowie wraz z opiekunami odwiedzili miejsca pamięci hitlerowskiego terroru w Kolonii i Düsseldorfie. Projekt dał polskim uczniom także możliwość poznania wielokulturowości niemieckich miast, a podczas goszczenia w niemieckich rodzinach również tradycji i obyczajów panujących w Niemczech. Obok zagadnień historycznych uwzględniono w programie elementy pedagogiki przeżyć. Młodzież polska i niemiecka uczestniczyła w zajęciach szkolnych, integracyjnych i sportowych.

Łączna wartość zakończonego w czerwcu przedsięwzięcia wyniosła blisko 28 tys. złotych.  PNWM przekazała na ten cel około 14 tys., pozostałą kwotę Komitet Partnerstwa Miast w Langenfeldzie i Stowarzyszenie Popierania Partnerstwa Langenfeld-Gostynin, natomiast część kosztów pokryli zaś sami uczestnicy projektu.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE