List intencyjny w tej sprawie podpisano w czwartek, 12 sierpnia, w sali sejmowej płockiego magistratu. Sygnaturę złożyli obok prezydenta Płocka także burmistrz Gostynina, Paweł Kalinowski, burmistrz Sierpca, Jarosław Perzyński oraz wicestarosta płocki, Iwona Sierocka.
Jak podają w płockim magistracie, to list intencyjny w sprawie współpracy na rzecz utworzenia szerokiego obszaru funkcjonalnego. Ma to być kontynuacja wspólnych działań, które były realizowane w latach 2014-2020, a więc w poprzedniej perspektywie unijnej.
– Współpraca w ramach obszaru funkcjonalnego Płocka ma przyczynić się do rozwoju samorządów w naszym regionie – zapewniał Andrzej Nowakowski, prezydent Płocka. - Pozwala ona realizować wspólne przedsięwzięcia i starać się o ich dofinansowanie z Unii Europejskiej. Dzięki obszarowi funkcjonalnemu można też realizować indywidualne projekty na terenie jednej gminy i także starać się o środki unijne, jeśli realizacja wybranego projektu pozytywnie wpływa na funkcjonowanie sąsiedniego samorządu. Chcemy współpracować z sąsiednimi samorządami, powiatami i miastami. Powołaliśmy już wspólnie do życia obszar funkcjonalny – wspominał.
Taka współpraca ma mieć realne korzyści. W urzędzie miasta podają przykład programu mobilności miejskiej.
- W pierwszym i drugim programie mobilności miejskiej Płocka znalazł się zakup autobusów niskoemisyjnych (hybrydowych i spełniających najsurowsze normy diesli). Rozbudowany dzięki temu tabor Komunikacji Miejskiej pozwolił na lepsze zorganizowanie transportu zbiorowego także poza granicami Płocka oraz na zmniejszenie emisji spalin na terenach sąsiednich gmin – podaje zespół medialny UMP.
Choć samorząd województwa mazowieckiego nie określił jeszcze swoich planów co do podejścia terytorialnego, czy aktualizacji Strategii Rozwoju Województwa Mazowieckiego w perspektywie UE na lata 2021-27, to – zdaniem inicjatorów podpisania listu - nie stoi na przeszkodzie by wyrazić chęć dalszej współpracy.
– Z naszymi partnerami z obszaru funkcjonalnego z lat ubiegłych spotkaliśmy się w czerwcu bieżącego roku i zgodnie uznaliśmy, że obszar funkcjonalny powinien obejmować Płock, Sierpc, Gostynin oraz trzy powiaty: płocki, sierpecki, gostyniński – zdradził Nowakowski.
Prezydent Płocka przyznał, że liczy również na czynne włączenie się samorządów gminnych z tego regionu. Następstwem podpisania listu intencyjnego będzie przygotowanie i przekazanie samorządowi województwa mazowieckiego pisma, w którym znajdzie się wizja potencjalnego obszaru funkcjonalnego. Przygotowanie takiej strategi będzie jednak trwało – nawet 12 miesięcy.
- Chcemy dobrze przygotować subregion do aplikowania o środki Unii Europejskiej – stwierdził włodarz Płocka. - Zakładamy, że najważniejszymi projektami będą te związane z adaptacją miasta do zmian klimatu, utworzeniem terenów zielonych, zatrzymywaniem opadów. Priorytetem będą również przedsięwzięcia obejmujące podnoszenie jakości kształcenia, rewitalizację przestrzeni miejskiej, termomodernizację budynków oraz rozwój infrastruktury zrównoważonej mobilności miejskiej, w tym dalsze unowocześnianie niskoemisyjnego taboru miejskiego – dodał na zakończenie prezydent Płocka.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.