Reklama

Reklama

Samorządy z Płocka i okolic podpisały list intencyjny. Chodzi o lepsze pozyskanie środków unijnych

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: UMP

Samorządy z Płocka i okolic podpisały list intencyjny. Chodzi o lepsze pozyskanie środków unijnych - Zdjęcie główne

foto UMP

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Przedstawiciele samorządów z regionu Płocka podpisali list intencyjny. Chodzi o utworzenie szerokiego obszaru funkcjonalnego, który ma pozwolić na jak najlepsze pozyskanie środków unijnych. - Pozwala on realizować wspólne przedsięwzięcia i starać się o ich dofinansowanie z Unii Europejskiej – tłumaczył Andrzej Nowakowski, prezydent Płocka.

Reklama

List intencyjny w tej sprawie podpisano w czwartek, 12 sierpnia, w sali sejmowej płockiego magistratu. Sygnaturę złożyli obok prezydenta Płocka także burmistrz Gostynina, Paweł Kalinowski, burmistrz Sierpca, Jarosław Perzyński oraz wicestarosta płocki, Iwona Sierocka. 

Jak podają w płockim magistracie, to list intencyjny w sprawie współpracy na rzecz utworzenia szerokiego obszaru funkcjonalnego. Ma to być kontynuacja wspólnych działań, które były realizowane w latach 2014-2020, a więc w poprzedniej perspektywie unijnej.

– Współpraca w ramach obszaru funkcjonalnego Płocka ma przyczynić się do rozwoju samorządów w naszym regionie – zapewniał Andrzej Nowakowski, prezydent Płocka. - Pozwala ona realizować wspólne przedsięwzięcia i starać się o ich dofinansowanie z Unii Europejskiej. Dzięki obszarowi funkcjonalnemu można też realizować indywidualne projekty na terenie jednej gminy i także starać się o środki unijne, jeśli realizacja wybranego projektu pozytywnie wpływa na funkcjonowanie sąsiedniego samorządu. Chcemy współpracować z sąsiednimi samorządami, powiatami i miastami. Powołaliśmy już wspólnie do życia obszar funkcjonalny – wspominał.

Taka współpraca ma mieć realne korzyści. W urzędzie miasta podają przykład programu mobilności miejskiej. 

- W pierwszym i drugim programie mobilności miejskiej Płocka znalazł się zakup autobusów niskoemisyjnych (hybrydowych i spełniających najsurowsze normy diesli). Rozbudowany dzięki temu tabor Komunikacji Miejskiej pozwolił na lepsze zorganizowanie transportu zbiorowego także poza granicami Płocka oraz na zmniejszenie emisji spalin na terenach sąsiednich gmin – podaje zespół medialny UMP. 

Choć samorząd województwa mazowieckiego nie określił jeszcze swoich planów co do podejścia terytorialnego, czy aktualizacji Strategii Rozwoju Województwa Mazowieckiego w perspektywie UE na lata 2021-27, to – zdaniem inicjatorów podpisania listu - nie stoi na przeszkodzie by wyrazić chęć dalszej współpracy. 

– Z naszymi partnerami z obszaru funkcjonalnego z lat ubiegłych spotkaliśmy się w czerwcu bieżącego roku i zgodnie uznaliśmy, że obszar funkcjonalny powinien obejmować Płock, Sierpc, Gostynin oraz trzy powiaty: płocki, sierpecki, gostyniński – zdradził Nowakowski. 

Prezydent Płocka przyznał, że liczy również na czynne włączenie się samorządów gminnych z tego regionu. Następstwem podpisania listu intencyjnego będzie przygotowanie i przekazanie samorządowi województwa mazowieckiego pisma, w którym znajdzie się wizja potencjalnego obszaru funkcjonalnego. Przygotowanie takiej strategi będzie jednak trwało – nawet 12 miesięcy. 

- Chcemy dobrze przygotować subregion do aplikowania o środki Unii Europejskiej – stwierdził włodarz Płocka.  - Zakładamy, że najważniejszymi projektami będą te związane z adaptacją miasta do zmian klimatu, utworzeniem terenów zielonych, zatrzymywaniem opadów. Priorytetem będą również przedsięwzięcia obejmujące podnoszenie jakości kształcenia, rewitalizację przestrzeni miejskiej, termomodernizację budynków oraz rozwój infrastruktury zrównoważonej mobilności miejskiej, w tym dalsze unowocześnianie niskoemisyjnego taboru miejskiego – dodał na zakończenie prezydent Płocka.

Artykuł pochodzi z portalu portalplock.pl. Kliknij tutaj, aby tam przejść.
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy