Reklama

Statystyczny, nie administracyjny: jest zgoda na podział Mazowsza

Opublikowano:
Autor:

Statystyczny, nie administracyjny: jest zgoda na podział Mazowsza  - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Komisja Europejska powiedziała "tak" podziałowi statystycznemu Mazowsza. Zmiany mają zostać wprowadzone w życie już od z początkiem 2018 roku. Co to oznacza?

Komisja Europejska powiedziała "tak" podziałowi statystycznemu Mazowsza. Zmiany mają zostać wprowadzone w życie już od z początkiem 2018 roku. Co to oznacza?

Decyzja komisji oznacza, że od 2018 r. Mazowsze będzie podzielone na Warszawę wraz z dziewięcioma powiatami oraz resztę województwa, czyli tzw. NUTS 2. Przy takim rozwiązaniu, wprowadzenie podziału administracyjnego jest już bezzasadne. W takiej sytuacji pojawia się nadzieja na pozyskanie funduszy europejskich po 2020 r. O taki podział zabiegał marszałek Adam Struzik, Sejmik Województwa Mazowieckiego oraz posłowie i samorządowcy z regionu.

29 listopada w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej zostało opublikowane Rozporządzenie Komisji (UE) w sprawie ustalenia wspólnej klasyfikacji Jednostek Terytorialnych do Celów Statystycznych (NUTS). Województwo Mazowieckie zostało podzielone na dwie jednostki statystyczne: region Warszawski stołeczny ? obejmujący Warszawę wraz z dziewięcioma powiatami: legionowskim, mińskim, nowodworskim, otwockim, wołomińskim, grodziskim, piaseczyńskim, pruszkowskim i warszawskim zachodnim oraz region Mazowiecki regionalny ? obejmujący pozostałą część województwa mazowieckiego. W efekcie liczba jednostek tego poziomu wzrasta w Polsce z 16 do 17.

W 2015 r. Mazowsze wygenerowało 20 procent polskiego PKB. W 2013 r., co w przeliczeniu na jednego mieszkańca wynosiło ono ponad 107 proc. unijnej średniej. Po przekroczeniu tego wskaźnika Mazowsze nie mogłoby już sięgać po pieniądze z unijnych funduszy na rozwój infrastruktury.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE