Reklama

Reklama

Każdego z nas czeka wymiana prawa jazdy! Koniec z bezterminowym "prawkiem"

Opublikowano:
Autor:

Każdego z nas czeka wymiana prawa jazdy! Koniec z bezterminowym "prawkiem"  - Zdjęcie główne

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Zdobyłeś prawo jazdy i cieszysz się, że masz je bezterminowo? Te czasy przechodzą do przeszłości. Nowe regulacje prawne nakładają na każdego obowiązek wymiany na "prawko" z 15-letnim terminem ważności. Kiedy będziesz musiał wymienić dokument?

Reklama

Prawo jazdy w Polsce. Kiedy trzeba je wymienić?

Obecnie w Polsce nie wydaje się już bezterminowych praw jazdy. Najdłuższy okres, na jaki można uzyskać prawo jazdy to 15 lat. W przypadku wykrycia przez lekarza problemów ze zdrowiem (np. wady wzroku) czas przez jaki obowiązuje dokument może być jeszcze krótszy - przykładowo 5 lat. Po upływie tego czasu kierowca zobowiązany jest do ponownego stawienia się na badaniu, uzyskania oświadczenia od lekarza oraz wymiany samego dokumentu. Ta „przyjemność” nieco kosztuje. Sama wymiana prawa jazdy to koszt 100,50 zł. Jeśli natomiast kierowca musi przejść jeszcze badanie lekarskie, to do kosztów trzeba dodać jeszcze dokładnie 200 zł, co razem daje ponad 300 złotych.

Bezterminowe prawo jazdy nie będzie już bezterminowe

Wszyscy kierowcy posiadający bezterminowe prawo jazdy będą zobligowani do jego wymiany i będą mieli na to 6 lat. Do urzędu po nowy dokument będzie trzeba się zgłosić najwcześniej w 2028, a najpóźniej w 2033 roku. To oznacza, że za 12 lat w Polsce nikt już nie będzie posiadaczem bezterminowego prawa jazdy. Każdy nowy dokument będzie bowiem ważny maksymalnie przez 15 lat. Co jednak istotne, w przypadku posiadania bezterminowego prawa jazdy do tej pory, przy wymianie dokumentu nie będzie trzeba iść do lekarza, a jedynie wymienić sam dokument za 100 złotych i 50 groszy.

Nowa generalna zasada - prawo jazdy obowiązuje przez 15 lat

9 stycznia 2013 r. został wprowadzony nowy wzór dokumentu prawa jazdy. Jest to ujednolicony wzór obowiązujący we wszystkich państwach Unii Europejskiej, wprowadzony unijną dyrektywą w sprawie praw jazdy i zawiera wpisy również dla nowych kategorii prawa jazdy, tj. AM i A2.

Pierwsze dokumenty nowego typu zostały wydane już 19 stycznia 2013 r. Obowiązuje generalna zasada, że dokument prawa jazdy jest ważny przez 15 lat. Jedynie prawa jazdy kategorii „zawodowych” C i D będą wydawane, tak jak obecnie, na okres do 5 lat.

Po upływie okresu, na jaki dokument został wydany, konieczna będzie jego wymiana (uprawnienia do kierowania pojazdami nie wygasają). Przy wymianie nie będzie trzeba ponownie zdawać egzaminu ani przechodzić dodatkowych badań lekarskich, chyba że prawo jazdy zostało wydane na czas określony ze względu na ograniczenia zdrowotne. Wtedy, tak jak obecnie, trzeba będzie przejść obowiązkowe badania lekarskie.

Do przedłużenia ważności dokumentu prawa jazdy będą potrzebne jedynie: aktualna fotografia, opłata za wydanie prawa jazdy i wniosek do Starosty.

Prawa jazdy wydane przed 19 stycznia 2013 r. będą wymieniane sukcesywnie na nowe dopiero w latach 2028-2033. Szczegóły tego procesu, zgodnie z zapisami ustawy o kierujących pojazdami, z odpowiednim wyprzedzeniem zostaną określone w rozporządzeniu wykonawczym do ustawy.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy