reklama
reklama

Muzeum Mazowieckie w Płocku planuje otwarcie... kolejnego muzeum. W Gostyninie

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: FB Muzeum Mazowieckiego

Muzeum Mazowieckie w Płocku planuje otwarcie... kolejnego muzeum. W Gostyninie - Zdjęcie główne

Pomnik Siemowita w Gostyninie autorstwa Tadeusza Biniewicza | foto FB Muzeum Mazowieckiego

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

WiadomościMuzeum Mazowieckie w Płocku to najstarsze polskie muzeum powstałe z inicjatywy społecznej w 1821 r. W 2025 roku planuje otwarcie Muzeum Ziemi Gostynińskiej.
reklama

Placówka działać będzie przy ulicy Floriańskiej 23 w Gostyninie. 

- Nowe muzeum prezentować będzie eksponaty związane  z historią Ziemi Gostynińskiej. Z tej okazji chcemy poznać nieco bliżej historię Gostynina i okolic. Co tydzień będziemy prezentować Wam jedną ciekawostkę dotyczącą tego miasta. Autorem tekstów jest Tomasz Paszkiewicz. Miłej lektury! - zaprasza płocka placówka na swoim FB.

Przypomnijmy, że Muzeum Mazowieckie w Płocku posiada zbiory historyczne, numizmatyczne, artystyczne i archeologiczne. 

Ze względu na największą ekspozycję poświęconą sztuce secesji, zwane jest „muzeum secesji”. Interesująca wystawa mieści się na 4 piętrach kamienicy przy ul. Tumskiej 8 i zawiera aranżację wnętrz mieszczańskich, sale rzemiosła artystycznego – szkła, ceramiki, metalu, biżuterii – galerię malarstwa i rzeźby okresu Młodej Polski oraz medalierstwa z przełomu XIX i XX wieku. 

reklama

Obok secesji znajduje się tu również imponująca kolekcja art déco, która znacznie wzbogaciła się w ciągu ostatnich kilku lat.

W 2015 roku po remoncie muzealnego Spichlerza przy ul. Kazimierza Wielkiego 11B, otwarte zostały ekspozycje etnograficzne „Kultura Mazowsza w ludowej wizji świata” i „Sztuka Dalekiego Wschodu. Płockie skarby buddyjskiej Azji” a także wystawa malarstwa i rzeźby Bolesława Biegasa.

Do zwiedzania muzeum zaprasza także do Wiączemina k. Płocka, gdzie mieści się Skansen Osadnictwa Nadwiślańskiego. Jest to obiekt oddany w 2018 r. dla zwiedzających. Można tam poznać ciekawą kulturę o oraz architekturę osadników terenów nadwiślańskich.

reklama

 

reklama
reklama
Artykuł pochodzi z portalu portalplock.pl. Kliknij tutaj, aby tam przejść.
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama