Do 2013 roku kierowcy otrzymywali prawo jazdy bezterminowo. Wyjątkiem były sytuacje, kiedy przyszły kierowca miał problemy zdrowotne. Wówczas jego dokument miał określony czas ważności.
Całkowicie znikną bezterminowe prawa jazdy. Co z wizytą u lekarza?
Od 9 lat prawo jazdy wydawane jest na 15 lat. I tu znowu, wyjątkiem są kierowcy, którzy mają problemy np. ze wzrokiem. Ważność ich dokumentu wynosi zazwyczaj 5 lat. Następnie muszą oni udać się do lekarza, który określi, czy mogą nadal siadać za kółkiem. Jeżeli badanie wyjdzie pozytywnie, kierowcy mogą wymienić dokument.Do tej pory osoby, które zdały egzamin przed 2013 rokiem i nie mają problemów zdrowotnych, nie musiały interesować się tematem wymiany. Przyszła jednak pora na zmiany. Od 2028 roku kierowcy z dokumentem bez daty ważności uprawnień będą musieli zgłosić się do urzędu. Mają jednak naprawdę dużo czasu - najpóźniej będą musieli zrobić to do 2033 roku. Po tym czasie znikną prawa jazdy bez określonej daty ważności. Co ważne, nadal tylko określona grupa osób będzie musiała "zaliczyć" wizytę lekarską. Pozostali będą musieli "tylko" zapłacić za wymianę. Oczywiście nie ma mowy w takim przypadku o ponownym zdawaniu egzaminu na prawo jazdy.
Tyle zapłacicie za wymianę dokumentu, a tyle za wizytę lekarską
Obecnie prawo zjazdy musi wymienić każdy, kto zmienił nazwisko lub w przypadku, gdy jego dokument, albo jedna z kategorii na nim, straciły ważność. Aby to zrobić, należy wypełnić wniosek o wydanie prawa jazdy. Można to zrobić w domu albo w urzędzie. Co ważne, we wniosku należy zaznaczyć, czy chcemy odebrać gotowy dokument w urzędzie, czy ma on nam być wysłany pocztą. Poza tym należy przygotować:
- aktualne zdjęcie – sprawdź, jak powinno wyglądać zdjęcie do prawa jazdy,
- potwierdzenie opłaty za prawo jazdy,
- dowód osobisty albo paszport,
- paszport albo kartę pobytu – jeśli jesteś cudzoziemcem,
- prawo jazdy,
- orzeczenie lekarskie (jeżeli jest potrzebne).
Dokumenty należy złożyć:
- urzędzie miasta, w którym mieszkamy – jeśli jest to miasto na prawach powiatu,
- w urzędzie dzielnicy – jeśli mieszkamy w Warszawie,
- w starostwie powiatu, w którym mieszkasz.
Możemy to zrobić na dwa sposoby:
- zanieść je osobiście,
- wysyłać pocztą.
To, czy nasz dokumenty jest już gotowy, możemy sprawdzić na stronie www.kierowca.pwpw.pl lub www.info-car.pl. Wystarczy, że podamy swój numer PESEL oraz imię i nazwisko.
Aktualnie wymiana prawa jazdy kosztuje 100,50 zł. Dzięki rozporządzeniu Ministra Zdrowia kwota badania lekarskiego jest stała i wynosi 200 zł.
Te dokumenty również mają termin ważności
Prawo jazdy to jeden z dokumentów, o wymianie którego będziemy musieli pamiętać. Kolejnym jest - już teraz - dowód osobisty. Musimy wiedzieć, że jest to dokument, który musi posiadać każdy pełnoletni obywatel mieszkający w Polsce. Dowód może mieć też osoba, która nie ma jeszcze 18 lat - na przykład, jeśli chce podróżować za granicę do krajów, w których nie jest wymagany paszport.Dowód osobisty (e-dowód) wydany po 2 sierpnia 2021 r. do 6 listopada 2021 roku, ważny jest:
- do 3 sierpnia 2031 r. – dla osób w wieku od 5 lat,
- przez 5 lat – dla osób w wieku do 5 lat.
Dowód osobisty (e-dowód) wydany od 4 marca 2019 roku do 1 sierpnia 2021 roku, ważny jest:
- 10 lat – dla osób w wieku od 5 lat,
- 5 lat – dla osób w wieku do 5 lat.
Dowód osobisty wydany od 1 marca 2015 do 3 marca 2019 roku, ważny jest:
- 10 lat – dla osób w wieku od 5 lat,
- 5 lat – dla osób w wieku do 5 lat.
Dowód osobisty wydany od 1 stycznia 2001 do 28 lutego 2015 roku, ważny jest:
- 10 lat – dla osób pełnoletnich,
- 5 lat – dla osób, które w dniu składania wniosku nie miały 18 lat,
- bezterminowo – dla osób, które miały 65 lat, jeśli chciały mieć taki termin ważności.
E-dowód to dowód osobisty z warstwą elektroniczną. Jest wydawany od 4 marca 2019 roku. Dowody wydawane po 7 listopada 2021 r. zawierają odciski palców oraz podpis posiadacza dowodu osobistego. Taki dokument może otrzymać osoba, która ukończyła 12 lat.
Określoną datę ważności ma również paszport. Jest to dokument, który potwierdza naszą tożsamość i polskie obywatelstwo. Możemy z nim podróżować za granicę, również do krajów, które nie należą do Unii Europejskiej. Jego ważność mija:
- 5 lat od wydania — dla dziecka do 13 lat,
- 10 lat od wydania — dla osoby powyżej 13 lat.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.