reklama
Reklama lokalna
reklama

Sala koncertowa będzie kosztować dwa razy więcej, niż planowano. Kiedy powstanie?

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Sala koncertowa będzie kosztować dwa razy więcej, niż planowano. Kiedy powstanie? - Zdjęcie główne

reklama
Udostępnij na:
Facebook
WiadomościKiedy 3 lata temu miasto zaczęło przymierzać się do budowy sali koncertowej w centrum miasta, koszty oszacowano na ok. 100 mln złotych. Dziś wiemy, że będzie przynajmniej 2 razy drożej. Sama budowa potrwa nieco ponad 2 lata, ale nie wiadomo kiedy będzie mogła się rozpocząć. Miasto samo nie udźwignie tej inwestycji.
reklama

Budowa sali koncertowej na Nowym Rynku, tuż przy teatrze, to spora rewolucja dla tej części miasta, choćby pod względem parkingu. Zmieni się też przestrzeń. Chodnik przy Nowym Rynku ma mieć od 9 do 10 metrów. Jak mówił Artur Zieliński, zastępca prezydenta ds. rozwoju i inwestycji, zieleń, którą uda się zachować, zostanie zachowania. Niektóre drzewa będzie trzeba wyciąć - miasto ma operaty dendrologiczne.

- Albo zostaną dokonane nowe nasadzenia albo zieleń zostanie zachowana - mówił zastępca prezydenta. 

Od strony Al. Jachowicza nie ma możliwości dosadzenia drzew - nie pozwala na to infrastrutura podziemna, nie tylko garaż, ale przyłączna przyłącza wodne, energetyczne czy gazowe. 

reklama

Koniec parkowania na Nowym Rynku

Parking przy teatrze to dziś największe miejsce darmowe miejsce postojowe w obrębie starego miasta. Codziennie swoje pojazdy zostawiają tam setki osób. Budowa sali koncertowej oznacza likwidację tego parkingu, dla gości sali koncertowej przewidziano garaż podziemny.

- Na ile miejsc postojowych przewidziany jest parking podziemny? - pytał radny Andrzej Aleksandrowicz, dopytując także o wygląd ul. Królewieckiej oraz perspektywę czasową i finansową inwestycji.

reklama

Parking podziemny będzie liczył 200 miejsc, a sala koncertowa będzie mogła pomieścić 700 widzów. Miasto zakłada, że umieszczenie sali koncertowej w centrum miasta sprawia, że część osób dostanie się w inny sposób niż samochodem osobowym. Garaż podziemny i tak generuje duże koszty, zejście głębiej, o ile byłoby możliwe, byłoby jeszcze droższe. Tego ratusz chce uniknąć. 

- Trzy lata temu zakładaliśmy, że inwestycja będzie kosztowała ok. 100 mln złotych. Dziś perspektywa 200 mln złotych jest już przekroczona. Kosztorys szczegółowy poznamy po zatwierdzeniu dokumentacji. Widzimy co się dzieje w ostatnich latach - stal, beton - te elementy poszły najbardziej do góry. Koszt może przekroczyć 200 mln złotych - nie ukrywał Artur Zieliński. - Planujemy, że inwestycja potrwa od 26 do 36 miesięcy. Kiedy? To kwestia uzyskania środków zewnętrznych.

reklama

Radna Kulpa wskazywała, że ubędzie mnóstwo miejsc parkingowych - przy Nowym Rynku, pewnie przy sięgaczu Nowego Rynku, a także na samym Placu Nowy Rynek. 

- Ile obecnie ile mamy miejsc parkingowych versus te, które powstaną? Zwykle mamy złe doświadczenia z parkingami, które są użytkowane przez spółki albo jednostki budżetowe. Zaraz pojawia się szlaban albo opłata. Rozumiem, że to nie będzie już parking buforowy, a parking płatny. 

Prezydent nie miał danych odnośnie liczby miejsc parkingowych. Zapewnił, że miasto odpowie na to pytanie na piśmie. Wiadomo, że sam parking przy Placu Teatralnym to kilkaset miejsc dla aut osobowych. I pod tym względem to cios dla kierowców, którzy po prostu nie zaparkują "za darmo" w tej części miasta, a wpłynie to zapewne także na większe obciążenie strefy płatnego parkowania. 

 

reklama
reklama
Artykuł pochodzi z portalu portalplock.pl. Kliknij tutaj, aby tam przejść.
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama