Obróbka CNC obejmuje szeroki zakres usług, ale jednymi z ważniejszych są różnorodne metody cięcia, które stanowią bazę do dalszych prac w branży jaką jest obróbka metali. Wraz z rewolucją przemysłową ewoluowały również techniki cięcia metali. Pojawiło się wiele nowych maszyn, a z czasem i elektronarzędzi, które z coraz większą precyzją ścinały metal aż do uzyskania wymaganego kształtu. W XX w. pojawiły się dalsze innowacje, które doprowadziły do powstania aktualnie wykorzystywanych technologii, jakimi jest choćby cięcie plazmą, wodą czy laserem. Dzięki temu usługi CNC wzbogaciły swoją ofertę o liczne udogodnienia i możliwości, a tym samym skróciły czas realizacji zamówień.
Cięcie metali rozpoczyna się od wyboru odpowiedniego do danego projektu materiału oraz określenie wymaganego kształtu i wymiarów przedmiotu. Po przygotowaniu blachy można rozpocząć proces cięcia z pomocą jednej z wybranych technik, do których zalicza się:
-
Cięcie tradycyjne, przy pomocy dwóch ostrzy umieszczonych jedno nad drugim, idealne do wykonywania prostych cięć na płaskiej blasze, szybkie i wydajne, stosowane w produkcji masowej,
Cięcie laserem o dużej mocy, którego wiązka skupiona jest na blasze. Topi ją, spala lub odparowuje materiał wzdłuż linii cięcia, niezwykle precyzyjne,
Cięcie wodą to niezwykle wszechstronna i wydajna metoda, wykorzystująca strumień wody pod wysokim ciśnieniem często z materiałami ściernymi, nie generuje ciepła, więc jest idealne do cięcia materiałów wrażliwych na stopienie, umożliwia cięcie również skomplikowanych kształtów,
Cięcie plazmą, w którym wykorzystuje się palnik plazmowy do cięcia materiałów przewodzących prąd elektryczny, jak stal czy aluminium. Umożliwia cięcie nawet grubych materiałów i jest niezwykle wydajne, co istotne w projektach, w których szybkość jest decydująca.
W procesie cięcia blachy należy wziąć pod uwagę kilka kluczowych parametrów, które będą miały wpływ na jakość i wydajność produkcji. Do najważniejszych zaliczymy grubość materiału, prędkość cięcia, moc wyjściową maszyny, szerokość szczeliny cięcia, tolerancje cięcia oraz wykończenie powierzchni.
Wszystkie te parametry będą miały wpływ na całkowity koszt projektu oraz przeliczenie jego opłacalności. Skomplikowane projekty będą wymagały zaawansowanych technik cięcia. Należy również pamiętać o tym, że produkcja masowa znacznie obniży koszt jednostkowy. W celu uzyskania efektywnego procesu należy jak najbardziej uprościć projekty, aby ich cięcie nie rozciągało się w czasie. W miarę możliwości dobrać proste linie i standardowe kształty. Optymalizacja produkcji będzie polegała również na sposobie rozmieszczenia szablonu do pocięcia blachy, czyli ułożenia go jak najwydajniej obok siebie. Zasadne będzie dostosowanie projektu tak, aby uwzględniał ewentualne zniekształcenia materiału. Projekt powinien zakładać realne tolerancje, aby było zagwarantowanie dopasowanie części zgodnie z przeznaczeniem.
Firma ZMZ Radosław Misztela, Kamil Kraska s.c. specjalizuje się w obróbce CNC i część usług cięcia wykonuje samodzielnie. Większość cięcia wykonuje we współpracy z kooperantami specjalizującymi się w najnowszych technologiach cięcia i zabezpieczania metalu przed korozją. Pracuje z podwykonawcami, którzy gwarantują wydajność i jakość produktu końcowego.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.