Co roku zainteresowanie dzieci i ich opiekunów jest bardzo duże. Udział w wydarzeniu jest bezpłatny, ale należało wcześniej zgłosić udział i odebrać zaproszenie w płockim ratuszu, okazując orzeczenie niepełnosprawności dziecka.
Podczas imprezy były występy artystyczne, poczęstunek, konkursy, no i oczywiście spotkania ze zwierzętami. Można też było zapoznać się z ekwipunkiem strażaków i policjantów.
Przypomnijmy, że pomysł założenia ogródka przyrodniczego na potrzeby dydaktyczne dla szkół miasta Płocka już w 1919 r. wysunęła Maria Macieszyna – nauczycielka biologii i aktywna działaczka kulturalno – oświatowa. Za pośrednictwem Towarzystwa Ogrodniczo Pszczelarskiego, którego była współzałożycielką i sekretarzem, złożyła wniosek w tej sprawie do Dozoru Szkolnego. Projekt nie został jednak zrealizowany.
W 1938 r. Rada Miasta Płocka nabyła od właścicieli prywatnych ok. 10 ha terenu położonego wzdłuż ulicy Norbertańskiej i Kilińskiego z przeznaczeniem na park miejski.
10 lat później odbyłą się wystawa rolniczo – ogrodnicza zorganizowana przez Samopomoc Chłopską, w ramach której kierownik Miejskiego Przedsiębiorstwa Ogrodniczego – Tadeusz Borkowski urządził pokaz roślin, pielęgnowanych na terenie ogródka przy ul. Kościuszki 3. W celu ożywienia wystawy umieszczono także zwierzęta: żółwia, kreta, jeża, białe myszki, kilka ptaków.
W 1949 r. nastąpiło otwarcie ogródka botanicznego na miejscu wystawy rolniczo-ogrodniczej, wzbogaconego o większą ilość zwierząt m.in. sarnę, parę lisów, bażanty, pawie. Ogródek cieszył się tak wielką popularnością, że Zarząd Miasta wprowadził bilety wstępu głównie w celu ograniczenia frekwencji.
1.V.1951 nastąpiło otwarcie zoo z fauną krajową – jelenie, niedźwiedzie, wilki, lisy, ptaki, gady, ryby. cztery lata później poszerzono ekspozycję o okazy egzotyczne, m.in. małpy, lamy, kuce.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.