Reklama

MPK przed ogromnym wyzwaniem. Potrzebna jest rewolucja

Opublikowano:
Autor:

MPK przed ogromnym wyzwaniem. Potrzebna jest rewolucja  - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Ostatnie awarie sieci wodociągowej w Gostyninie budzą niepokój nie tylko mieszkańców, ale i samego prezesa Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunalnego. W rozmowie z naszym portalem, Władysław Dziachan mówi, co jego zdaniem stanowi przyczynę namnażających się usterek i co zrobić, aby zapobiec wodno-kanalizacyjnej katastrofie.

Ostatnie awarie sieci wodociągowej w Gostyninie budzą niepokój nie tylko mieszkańców, ale i samego prezesa Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunalnego. W rozmowie z naszym portalem, Władysław Dziachan mówi, co jego zdaniem stanowi przyczynę namnażających się usterek i co zrobić, aby zapobiec wodno-kanalizacyjnej katastrofie.

Co było przyczyną awarii, która w weekend sparaliżowała Gostynin? Zdaniem prezesa stoi za tym wieloletnia eksploatacja sieci oraz warunki atmosferyczne.

- Sieć wodna w mieście ma kilkadziesiąt lat, w większej części jest wykonana z żeliwa, które jest materiałem dość kruchym, a ponadto ulega działaniu korozji. Pewne znaczenie ma też pogoda, przedłużające się mrozy powodują głębokie przemarzanie gleby i prawdopodobieństwo takich zdarzeń znacząco wzrasta - wyjaśnia W. Dziachan.

Jak słyszymy, poważne prace w tym zakresie są kosztowne i kłopotliwe organizacyjnie, choćby ze względu na konieczność prucia asfaltu, zmianę organizacji ruchu itd. Jak twierdzi szef MPK, mimo to na terenie Gostynina podejmowane są pewne przedsięwzięcia modernizacyjne.

- Wymieniona została część kanalizacji przy ul. Kilińskiego, z oczywistych względów było to robione w trakcie wymiany nawierzchni jezdni. Ponadto planujemy wymianę sieci wodociągowej na całej długości ul. Floriańskiej, na odcinku ok. 300 metrów. Stare, żeliwne rury zostaną wymienione na nowe - z tworzywa. I tym razem prace mają być skoordynowane z planowanym przedsięwzięciem wymiany nawierzchni jezdni. W programie rewitalizacyjnym została zgłoszona wymiana sieci kanalizacyjnej wzdłuż ul. 3 Maja. To zadanie wymaga poważnego przygotowania organizacyjno-logistycznego i jest przewidziane w kolejnej transzy programu rewitalizacji - informuje szef spółki.

Niewątpliwie najpoważniejszą inwestycją, której stawić czoło musi Miejskie Przedsiębiorstwo Komunalne to gruntowna modernizacja oczyszczalni ścieków. W tym roku spółka skupić się ma na pracach projektowo-koncepcyjnych. Celem MPK jest zbudowanie nowoczesnej oczyszczalni do 2020 roku.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE