W uroczystości wzięli udział przedstawiciele samorządu oraz mieszkańcy.
Jak przypomniano, wśród rozstrzelanych w tym miejscu cywilnych mieszkańców Gostynina i okolic było dwunastu mężczyzn przywiezionych na miejsce zbrodni dwoma ciężarówkami z Kutna. Wcześniej wszyscy byli aresztowani za działalność antyniemiecką i przebywali w miejscowych aresztach lub więzieniach.
Hitlerowcy wybrali na miejsce egzekucji teren położony z dala od zabudowań i siedlisk. Las w Kraśnicy miał ukryć popełnione przez nich zbrodnie. Ofiary ustawiane były tyłem do oprawców. Zabójstwa dokonano za pomocą broni palnej. Strzały nie w każdym przypadku były celne. Mordowanych dobijano w bestialski sposób za pomocą tępych narzędzi,
Wśród zamordowanych rozpoznano zaledwie kilka osób. Mieszkańcami Gostynina byli: Kazimierz Stawicki, Kazimierz Ambroziak, Jerzy Radzki i Władysław Podel. Wśród mieszkańców Kutna: Kazimierz Adamski, Władysław Lewandowski, Tadeusz Bartczak, Henryk Zieliński, Wacław Błaszczyk, Kazimierz Iwaniak, Władysław Sujka, Władysław Grzelak.
Śmierć ponieśli także: Władysław Balcerzak z Zaborowa Starego, Władysław Terebus z Ciechomic, Mateusz Garstka administrator majątku ziemskiego w Trębkach, Stanisław Wojtczak z Żychlina.
Ciała ofiar z ziemi gostynińskiej pochowano w specjalnej kwaterze na cmentarzu parafialnym w Gostyninie.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.